Czwartek 14/11/2019

VI spotkaniach Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II

W dniach 09 -10 października 2014 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pabianicach brali udział w VI spotkaniach Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II organizowanych przez  Oddział Łódzki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi. W zjeździe wzięło udział ponad 130 uczniów z terenu archidiecezji łódzkiej oraz z Bostonu i Wilna. Spotkania ,których mottem były słowa Ojca Świętego: ,,Rodzina jest ,,szkołą miłości” zainaugurowała msza święta w  kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Łodzi. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita łódzki, który zachęcił młodych, żeby zrobili wszystko, by ich szkoły nie szczyciły się jedynie samym imieniem  wielkiego Papieża-Polaka, ale zawsze żyły nauczaniem świętego patrona i promieniowały nim na zewnątrz.

Po mszy świętej uczestników  zjazdu  w gościnnych progach Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi powitał dyrektor tej szkoły i zarazem proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego - ks. prałat Tadeusz Bednarek, któremu towarzyszyła prezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - pani Maria Piotrowicz. Zwięzłe,

okolicznościowe przemówienia wygłosili  również zaproszeni gościem:  wojewoda łódzkiJolanta Chełmińska i przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej - ks. prałat Jarosław Pater.

Następnie głos miała młodzież, która prezentowała efekty swojej wielotygodniowej pracy.

W czasie  spotkań uczniowie naszej szkoły( Ksenia Jakubiak, Magda Klimek, Julia Kluk, Iga Kuba, Natalia Frontczak, Rozalia Kaczmarkiewicz, Anna Michalak,  Marcin Miś, Joanna Strzelczyk, Michalina Śliwińska ) kilkakrotnie występowali na scenie:  najpierw śpiewali piosenki o rodzinie, następnie wystawili  dramę pt. ,,Matka”,  która była inspirowana nauką Ojca Świętego i mówiła o macierzyństwie i roli kobiety  w rodzinie,  na  zakończenie wystąpiła Marta Jacoń, która wzruszyła całą publiczność pięknym wykonaniem piosenki pt.,,List do Matki”. Młodzież dzieliła się także refleksjami na temat rodziny, brała udział w warsztatach poświęconych nauczaniu św. Jana Pawła II o rodzinie i prezentowała drzewa genealogiczne swoich rodzin-fascynującą historię swojego rodu barwnie opowiedziała Michalina Śliwińska.

Spotkania urozmaicały  przerwy na ciepły posiłek czy słodki poczęstunek np. na  słynne papieskie kremówki .

VI spotkaniach Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II, zgodnie z tradycją , zakończyły się  przy pomniku Papieża-Polaka , gdzie młodzież wspólnie pomodliła się i zapaliła znicze. .