Czwartek 14/11/2019

Spotkanie z kulturą żydowską – święto Chanuka

Podczas gdy Polacy pochłonięci są gorączkowymi przygotowaniami do Bożego Narodzenia, Żydzi świętują kolejną Chanukę. W uroczystościach związanych z tym świętem uczestniczyła, pod opieką p. Magdaleny Brzeskiej i p. Grażyny Kantorek, młodzież Gimnazjum nr 1 w Pabianicach realizująca projekt Comenius –„Znoszenie ekstremizmu poprzez przyjaźń”.  Do udziału w tegorocznych chanukowych obrzędach gimnazjaliści zostali zaproszeni przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Łodzi .

W dniu 12 grudnia 2012 roku uczniowie wzięli udział w uroczystościach związanych z zapaleniem piątej świecy chanukowej oraz w koncercie Symchy Kellera i Zewa Kosmowskiego. Był to niezwykły wieczór, pełen refleksyjnych, żydowskich pieśni, przepełniony sentymentalną atmosferą skłaniającą do chwili zadumy. Spotkanie, którego charakter był jakże odmienny od znanych nam uroczystości, uświadomił młodzieży, jakim bogactwem jest nasza różnorodność kulturowa. Jednocześnie, przekaz płynący z wygłoszonych przez Rabina Łodzi komentarzy do kolejnych utworów, był jednoznacznym przesłaniem, że wyznajemy te same wartości uniwersalne, z których najważniejszą jest szacunek dla drugiego człowieka.