Środa 23/10/2019

Erasmus - podsumowanie współpracy

Dobiega końca trzyletnia współpraca Gimnazjum nr 1 z sześcioma europejskimi partnerami w ramach realizacji projektu edukacyjnego Erasmus+. Tym samym szkoła zrealizuje wkrótce czwarty projekt dofinansowywany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, zamykając dwunastoletni okres międzynarodowych działań, rozszerzających ofertę edukacyjną szkoły i wzbogacającą dorobek jej absolwentów.

Od września 2015 przed pabianicką młodzieżą otworzyła się perspektywa zdobywania wiedzy w sposób alternatywny dla tradycyjnego nauczania. Nasi gimnazjaliści oraz ich koledzy z Azorów, Teneryfy, Krety, Sycylii, Norwegii i Turcji pracowali nad szeregiem zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem. Powstały dziesiątki prezentacji multimedialnych poświęconych właściwościom odżywczym pokarmów, ryzykom zdrowotnym wynikającym z niewłaściwego odżywiania, chorobom i dysfunkcjom dietozależnym, prozdrowotnym właściwościom wybranych produktów spożywczych, zagrożeniom, przed jakimi stoi współczesne rolnictwo oraz ścieżkom kariery zawodowej powiązanej z odżywianiem. Opublikowano książkę kucharską oraz poradnik o zasadach nienagannego zachowania się przy stole w różnych zakątkach świata. Powstały scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne do wykorzystania w procesie kształcenia.

Poza dorobkiem intelektualnym, gimnazjaliści podróżowali do najodleglejszych zakątków Europy. Wciąż żywe są wspomnienia ze spotkań odbytych na dalekich Azorach, egzotycznej Teneryfie, malowniczej Krecie, słonecznej Sycylii, pełnej nowych smaków Turcji oraz gościnnej, choć chłodnej Norwegii. Z zagranicznych wojaży młodzież powracała bogatsza o wiedzę, niedające się niczym zastąpić doświadczenia, nowe przyjaźnie i motywację do wielopłaszczyznowego rozwijania swej osobowości. Urocze krajobrazy utrwalone zostały na setkach fotografii, trwają nawiązane znajomości, a język angielski nie jest już obcy. Słynne powiedzenie, iż „podróże kształcą”, zyskało w tym przypadku autentyczne oblicze.

Dzięki realizacji projektu Gimnazjum nr 1, które zostało w międzyczasie przekształcone w Szkołę Podstawowa nr 2, pozyskało środki finansowe, które pozwoliły w nietuzinkowy sposób zaaranżować dwie pracownie, upowszechniając jednocześnie ideę projektu i dorobek uczniów.

Nad koordynacją współpracy czuwały anglistki Magdalena Brzeska i Agnieszka Wójcik-Grudzińska, wspierane przez dyrektora szkoły – Annę Bednarek-Kuropatwę.

Zdobyte doświadczenie inspirować będzie pedagogów do kontynuacji działań służących uatrakcyjnianiu procesu edukacji i nadawania mu innowacyjnego wymiaru.