Środa 23/10/2019

Spotkanie szkół partnerskich w Turcji

Nie wszystkie okoliczności zewnętrzne sprzyjają współpracy. Trwający w Syrii konflikt zbrojny oraz działania militarne prowadzone na syryjsko-tureckiej granicy sprawiły, że polskie  Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało południowo-wschodni region Turcji za obszar niebezpieczny i nie zaleca wyjazdów do tej części kraju. Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak większość naszych partnerów, musieli zrezygnować z odwiedzenia kraju naszych azjatyckich kolegów.

Aby zachować ciągłość działań i zrealizować podjęte zadania, w szkole w Kahramanmaras spotkali się nauczyciele koordynujący pracę nad projektem w poszczególnych krajach. Na spotkanie przybyli też uczniowie z Norwegii i Krety.

Tematyka spotkania poświęcona była niepokojącym zjawiskom związanym z monokulturowymi uprawami i masową hodowlą zwierząt oraz negatywnym następstwom tak agresywnej i krótkowzrocznej gospodarki. Przedstawiono także  bogate materiały dotyczące masowych połowów, zjawiska wymierania pszczół oraz blaskom i cieniom modyfikacji genetycznych wszechobecnych w procesie uprawy roślin i coraz odważniej wkraczających do hodowli zwierząt. Promowaliśmy rolnictwo oparte na zasadach równowagi oraz respektowania praw natury, których dalsze pogwałcanie może już wkrótce okazać się katastrofalne dla całej populacji naszego globu.

Wspólnie spędzony czas wypełniły także warsztaty przygotowane przez naszych greckich partnerów adresowane do nauczycieli. Nasi pedagodzy poznawali innowacyjne narzędzia internetowe służące testowaniu wiedzy uczniów oraz zasoby platform e-learningowych i sposoby ich wykorzystywania.

Nasi gospodarze zadbali o nasz czas wolny i z dumą pokazali nam najpiękniejsze zakątki swego miasta i regionu – w tym imponujący meczet (drugi co do wielkości w Turcji), starożytne mozaiki zgromadzone w muzeum w Gaziantep, antyczną Antiochię i wiele innych niezapomnianych miejsc. W trosce o rozkosze podniebienia raczono nas lokalnymi przysmakami, wśród których nie zabrakło produkowanych w Kahramanmaras lodów firmy Mado.

Nauka, zabawa, wspólna praca i rozrywka, wspólne tworzenie i uczenie się nawzajem, wzbogacone bezpośrednimi spotkaniami i stałą wymiana doświadczeń, kontakt z lokalną kulturą w jej wszelkich wymiarach – jednym słowem  wszystko co stanowi sedno naszego projektu – znalazło miejsce w programie tygodniowego pobytu u naszych tureckich partnerów. Smutno było się rozstawać, choć cieszy nas, że to jeszcze nie koniec …