Czwartek 14/11/2019

Ślubowanie klas pierwszych, Święto Edukacji Narodowej

Przystępując dzisiaj do ślubowania , musicie mieć świadomość, że w ten sposób wyrażacie gotowość uczestnictwa w zdobywaniu wiedzy i godnym reprezentowaniu naszej szkoły.

Takimi słowami rozpoczęła się  15 października 2012 akademia w Gimnazjum nr 1 w Pabianicach. Uczniowie klas drugich skierowali je do swych kolegów, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w tej szkole. Tego dnia 153 pierwszoklasistów zostało uroczyście włączonych w poczet społeczności gimnazjalnej, złożyli oni ślubowanie na sztandar szkoły, przysięgając godnie ją reprezentować.

W trakcie akademii uczniowie także wyrazili podziękowania swym pedagogom za przekazywaną wiedzę, za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodzieży.

Wspomniano o jednym z największych Nauczycieli współczesnych czasów - Janie Pawle II - patronie szkoły. Słowa Papieża stanowiły wyraz uczniowskiej wdzięczności i zrozumienia dla pracy, jaką nauczyciele wykonują każdego dnia.

"Piękne (...) i wielkiej doniosłości jest powołanie tych wszystkich, którzy pomagając rodzicom w wypełnieniu ich obowiązku i zastępując społeczność ludzką, podejmują w szkołach zadania wychowawcze; powołanie to wymaga szczególnych przymiotów umysłu i serca, jak najstaranniejszego przygotowania i ciągłej gotowości do odnowy i dostosowania"

Później nastąpiła część mniej oficjalna, obejrzano przedstawienie i wysłuchano kilku rad dotyczących podpowiadania (fragmenty powieści K. Makuszyńskiego „Bezgrzeszne lata”). Najwięcej entuzjazmu wśród młodzieży wzbudził występ zespołu tanecznego Shadow Squad, którzy reprezentują jump style.

Na zakończenie p. dyrektor Anna Bednarek-Kuropatwa wręczyła nauczycielom nagrody, dziękując w ten sposób za pracę z młodzieżą. Słowa podziękowania popłynęły także z ust przewodniczącej Rady Rodziców p. Marii Mudza.

Nad całością uroczystości czuwali: p. Andżelika Zawadzka, p. Anna Berner, p. Grzegorz Głaszcz, p. Rafał Dąbrowski i p. Jan Kaczorowski.