Czwartek 14/11/2019

Comenius – projekt współpracy międzynarodowej

W dniach 8 – 14 października 2012 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pabianicach po raz kolejny przyjęli gości ze szkół z Norwegii i Turcji. Wizyta ta związana była z realizacją trzeciego już z kolei projektu współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, znanego jako Comenius. Koordynatorami projektu są: p. Magdalena Brzeska i p. Grażyna Kantorek. Obecny projektu realizowany jest we współpracy z młodzieżą norweską i turecką, nosi tytuł „Znoszenie ekstremizmu poprzez przyjaźń.” Tematyka jest wypadkową tragicznych wydarzeń na wyspie Utaja.

Praca w projekcie zaplanowana została na dwa lata i obejmuje dwa etapy. W pierwszym roku współpracy uczniowie rozpoznają zjawiska i postawy noszące znamiona ekstremizmu. Kolejnym etapem będą szeroko zakrojone, różnorodne formy działań zmierzające do wyeliminowania negatywnych postaw. Planowanych jest w sumie sześć spotkań grupy partnerskiej. Będą one doskonałą okazję do promowania szkoły i regionu, szansą na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.

Inauguracja projektu miała miejsce właśnie w październiku w naszym gimnazjum. W tym czasie gościliśmy siedmioro nauczycieli i dziewięcioro uczniów z okolic Oslo (Lorenskog) i Karamanmarsh w Turcji. W trakcie pierwszego spotkania szkół partnerskich młodzież uczestniczyła w warsztatach poświęconych tematyce i celom projektu, przedstawiła prezentacje multimedialne zawierające informacje na temat szkół partnerskich, opracowała logo projektu i własną koncepcję strony internetowej projektu. Odbyło się kilka wycieczek, których celem było przybliżenie gościom kultury i historii Polski. Zwiedzano Łódź – miasto trzech kultur, Kraków – siedzibę polskich królów, Jasną Górę – miejsce kultu maryjnego, Wieliczkę – kopalnię soli. W ramach zajęć zaplanowanych w projekcie odwiedzono muzeum nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Zarówno dla gości jak i młodzieży z Pabianic był to czas bardzo pracowity, bogaty we wrażenia, ale przed wszystkim spędzony w wyjątkowy sposób. Uczestnicy projektu cały czas bowiem porozumiewają się w języku angielskim.

Następne spotkania odbędą się w Turcji i Norwegii. Młodzież czekają nowe doświadczenia i wyzwania.