Czwartek 4/06/2020
Teraz jest 03:57 

.

Odwiedziło nas już
655677
internautów
 


Spotkanie grupy partnerskiej projektu Erasmus w Rethymno na Krecie - 9 -16 października 2016r.

Uczniowie naszej szkoły powrócili w niedzielę  16 października z kolejnej Erasmusowej  podróży. Tym razem goszczeni byli przez grecką szkołę partnerską w Rethymno na Krecie. Tygodniowy pobyt na największej z greckich wysp wzbogacił ich  w nowe doświadczenia, a wiedza dotycząca zdrowej diety kreteńskiej pozwoli szerzyć wśród rówieśników i bliskich pożądane nawyki  zdrowego odżywiania.  Do zbudowania dojrzalszej świadomości na temat diety człowieka przyczyniła się bez wątpienia wizyta w Centrum Kreteńskiej Gastronomii , gzie mieliśmy okazję skosztować lokalnych przysmaków oraz samodzielnie przygotować  najpopularniejszą na wyspie zdrową  przekąskę- dacos. Kolejnym źródłem bezcennych informacji były  odwiedziny w klasztorze Chrysopigi Holy Monastery, gdzie wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat właściwości ziół oraz zwiedzanie pasieki produkującej unikatowy miód o subtelnej nucie tymianku. Była też okazja do przyjrzenia się produkcji lokalnych ‘słodkości” oraz wyrobów alkoholowych – słynnej kreteńskiej Raki. Po raz pierwszy mięliśmy okazję skosztować rozmaitych wyrobów produkowanych ze strąków powszechnie występującego na Krecie drzewa karobowego, a przepyszna świeżo tłoczona oliwa z licznie rozsianych po wyspie plantacji podawana była do niemal każdego posiłku. Warto dodać, że każda wycieczka była  następstwem  wykładów, które każdy z partnerów współpracujących w projekcie zobowiązany był przygotować.

W naszej pamięci pozostaną urokliwe miejsca, które dane nam było zobaczyć.  Górująca nad Rethymno forteca, Stare Miasto pełne wąskich uliczek przesyconych zapachem lokalnych przysmaków i wszechobecnych wyrobów ze skóry, a także skaliste klify i szerokie plaże obmywane śródziemnomorskimi falami.

Czas spędzony z naszymi partnerami upłynął niespostrzeżenie szybko, ale nie zabrakło go na zabawę i zacieśnianie przyjaźni. Grecy dowiedli swej niezwykłej gościnności, a ich radosna natura objawiła się w pełni w czasie wspólnych tańców w rytm tradycyjnej greckiej muzyki.

Praca w projekcie Erasmus otwiera przed młodzieżą niezwykle ciekawe formy edukacji  i  wzbogaca szarą szkolną rutynę o niezapomniane przygody. Długo będziemy wracać wspomnieniami do niedawno odwiedzanych miejsc , a niezliczone fotografie i filmy ożywiać będą zapisane w sercu chwile.

Już niebawem przygotujemy specjalne wydarzenie – Dzień Erasmusa, na który oprócz naszych szkolnych kolegów zaprosimy społeczność spoza szkoły. Wtedy też podzielimy się naszą wiedzą i przedstawimy liczne materiały z odbytych dotąd spotkań grupy partnerskiej.

 
 

 

2018 © Copyright by Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawla II w Pabianicach.
™2012 Designed by Nico. All rights reserved.